کمکوئیه


روستاي کمکوئيه/ بهاباد / یزد
روستای کمکوئیه یک روستای کوهپایه ای است که در فاصله حدود ۲۵کیلومتری بخش بهاباد از توابع شهرستان بافق استان یزد واقع شده است. این روستا تابستانهای نسبتا خنک و زمستانهای سرد دارد.


موقعیت جغرافیائی روستا[ویرایش]

روستای کمکوئیه یک روستای کوهپایه ای است که در فاصله حدود ۲۵کیلومتری شهرستان بهاباد استان یزد واقع شده است. این روستا تابستانهای نسبتا خنک و زمستانهای سرد دارد .
بارندگی در این روستا کم و لی نسبت به استان در وضعیت بهتری دارد. در کوهستانهای اطراف روستا حدود ۴۵ آبادی و مزرعه متعلق به اهالی روستا وجود دارد که در فصل بهار و تابستان بعنوان ییلاق از آنها استفاده می شود.
قلعه های روستا روستای کمکوئیه دارای ۲باب قلعه بوده است که هرکدام از آنها روی یکی از دو تپه دوطرف روستا قرار داشته است. قلعه قدیمی تر که زودتر تخریب شده است بر روی تپه غربی روستا قرار داشته که احتمالا بیش از ۲۰۰ سال قبل خراب شده و بقایای آن بصورت انبوهی از خاک باقی مانده است.
پس از تخریب قلعه اول بدلیل ناامنی که در منطقه بوده مردم دوباره قلعه ای جدید بر روی تپه شرقی روستا بنا کرده اند که این ساختمان تا حدود ۲۵ سال قبل سالم و قابل استفاده بود .
کم کم استفاده از قلعه کم شد و به دلیل عدم توجه به اهمیت تاریخی این قلعه تخریب شد و بجای آن ساختمان خانه بهداشت فعلی روستا ساخته شد. تیتوسر :
یکی از مناطق ییلاقی کمکوئیه که در فاصله ۱۸ کیلومتری و در کوهستان واقع شده است . این هم عکسی از محلی که در تابستانها پدربزرگ(مرحوم حاج عبداله) از آن به عنوان استراحتگاه استفاده می کرده است.ه البته خیلی تغییر کرده و آن تمیزی و زیبائی زمان خودش را ندارد.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای کمکوئیهجعبه‌ابزار