کندوان شهرستان تبریز


روستاي کندوان/ تبریز / آذربایجان شرقی
کندوان در ۵۰ کیلومترى جنوب غربى تبریز؛ یکى از روستاهاى دهستان سهند مى باشد که در ۱۸ کیلومترى جنوب اسکو، در دامنه سرسبز سلطان داغى واقع شده است آنچه به کندوان هویت باستانى داده وجود ۱۱۷ خانوار و منزل مسکونى در درون توده هاى مخروطى و هرمى شکل صخره اى است...


معرفی روستا[ویرایش]

کندوان در ۵۰ کیلومترى جنوب غربى تبریز؛ یکى از روستاهاى دهستان سهند مى باشد که در ۱۸ کیلومترى جنوب اسکو، در دامنه سرسبز سلطان داغى واقع شده است آنچه به کندوان هویت باستانى داده وجود ۱۱۷ خانوار و منزل مسکونى در درون توده هاى مخروطى و هرمى شکل صخره اى است.
روستاییان کندوان داخل این توده ها براى خود خانه مسکونى، آغل، انبار و کارگاه ایجاد کرده اند.
معمارى صخره اى، حاکى از صحنه هاى مبارزه و جدال انسان با طبیعت و در خدمت گرفتن صخره هاى طبیعی است.
در اثر فعل و انفعالات آتشفشانى کوه هاى سهند؛ منظره‌اى در یکى از خوش آب و هواترین نقاط ایران ایجاد شده که بیشتر به نظر خواب و خیال مى آید. ده ها کران چندتایى، جفتى، تکى، مخروطى شکل و دوک مانند؛ یکى از بهترین مناظر طبیعى ایران را مجسم ساخته است.
روستای کندوان داراى مسجد ، حمام، مدرسه و آسیاب مى باشد که کران مسجد یکى از بزرگترین کران هاى روستا را تشکیل داده است. به دلیل شکل مخروطى خاص، اغلب کران هاى داراى طبقات مختلف، از داخل با یکدیگر ارتباط ندارند.
کران ها عموما داراى دو طبقه بوده و در بعضى موارد سه و حتى چهار طبقه نیز در آنها ایجاد کرده اند.
ارتباط طبقات بالایى کرانها با خارج، از طریق پلکان های بسیار زیبایى از بدنه خود کران تامین گشته است.
طبقه هم کف، اکثرا اصطبل بوده و طبقات دوم و سوم و چهارم به عنوان سکونت گاه استفاده می شود.
در بعضى موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نیز استفاده کرده اند. آبریزها اکثرا در کنار معابر و در خارج از کران ها و محیط مسکونى قرار داشته و هر چند خانواده به طور مشترک داراى یک آبریز هستند. آبریزها اکثرا داراى چند محل نشیمن و انباره مى‌باشد که بستگى به شیب زمین دارد. به خاطر قطر و ضخامت زیاد کران ها، ایجاد نورگیر در طبقات پایین کار بسیار مشکلى است، بدین مناسبت نورگیرها اغلب در طبقات بالا واقع شده اند.
جنس پنجره ها از چوب بوده اغلب به شکل شطرنجى و در آنها قطعات کوچک شیشه تعبیه شده است.
کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده است.
معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی‌ آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی‌کند. کندوان روستایی است بنا شده در صخره و تنها سازه این دهکده را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند. خانه‌ها هرمی ‌شکل هستند و برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در سنگ‌ها بنا شده است.
چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی از جاذبه‌های این روستای ۶ هزار ساله محسوب می‌شود. آب این چشمه با کمترین درصد سنگینی برای درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است.
مهم ترین محصول روستای کندوان عسل میباشد.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای کندوانجعبه‌ابزار