تبدیل مرتع به روستا


زمین‌خواران، مرتع دامداری را روستا کردند!
زمین‌خواران برای توجیه عمل خود منطقه تحت تعرض خود را به روستا تبدیل می کنند تا در سایه روستا مورد بازخواست قرار نگیرند.
زمین های شمالی کشور تکه تکه مورد تعرض قرار می گیرند تا به مرور سرسبزی از این قسمت ایران رخت برکند و برود. تا بلکه گامی هرچند کوچک برای توسعه شهرک های گردشگری در قسمت های شمالی ایران برداشته شده باشد. این اتفاق بارها با هشدار مسوولان سازمان محیط زیست و دوست داران محیط زیست همراه بوده است.

اما داستان اجت فرق دارد و شکل جدیدی از زمینخواری را به رخ می کشد؛ عده ای برای خوش نشینی و گذران اوقات فراغت خود روستایی جعلی می سازند و با دریافت کد روستا و با اعتباراتی بالاتر از امکانات یک روستا همچون دکل برق فشار قوی نیز استفاده می کنند.

ملک اجت واقع در شهرستان سوادکوه روستای ورسک قبل از انتخابات شورای اسلامی بر اساس آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ خالی از سکنه بوده است اما با نفوذ افرادی سودجو کد روستایی گرفته و انتخابات شورای اسلامی نیز در برگزار شده است.
اجت یکی از مناطق مرتعی و خوش آب و هوای عباس آباد و ورسک در سوادکوه است. این ملک یکی از زمین های زراعی اهالی عباس آباد و مرتعی بوده که چوپان‌ها به صورت فصلی گله خود را به چرا می‌بردند. در این مراتع تا پیش از تغییرات ناگهانی سال ۹۲ و تبدیل شدنش به روستا چند بنای کاهگلی دامداری وجود داشت.

اما از فروردین ماه سال ۹۲ منطقه خوش آب و هوای اجت که جزو اراضی ملی و مرتعی کشور بود با تشکیل یک شورای روستایی و اخذ کد روستایی واجد شرایط برگزاری انتخابات شد.

در حالی که در قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری در تعریف روستا آمده است: در روستا تعداد ۲۰خانوار یا صد نفر اعم از متمرکز یا پراکنده در آنجا سکونت داشته باشند و اکثریت ساکنان دائمی آن به طور مستقیم یا غیر مستقیم به یکی از فعالیت های کشاورزی، دامداری یا باغداری به طور اعم و صنایع روستایی و صید یا ترکیبی از این فعالیت ها اشتغال داشته باشد. اما ساکنان این روستا تنها یک ماه و آن هم برای خوش گذرانی اجت را انتخاب می کنند.

همانطور که درعکس های ماهواره ای قابل مشاهده است وضعیت منطقه اجت از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نشان داده شده است. در سال ۲۰۱۰ این منطقه کاملا خالی از سکنه و خانه بوده است. اما خانه ها از سال ۲۰۱۳ کم کم جمعیتی جای خود را در محل باز کرده اند.
نکته جالب ماجرا وجود چشمه پرآب سرچشمه رودخانه تلار است، که در گذشته نیز افراد مختلف را برای تاسیس کارخانه تا آنجا کشانده بود. همچنین در گزارش مرکز بهداشتی درمانی روستایی ورسک هشدارهایی در مورد اینکه ساختمان هایی قدیمی در حال احداث است و امکان انتقال جاری شدن فاضلاب به آب چشمه می شود، داده بود.

با این حال محمدعلی‌ پورمختار، رییس کمیسیون اصل نود مجلس در این رابطه گفته بود: «بر اساس گزارش‌هایی که به این کمیسیون وارد شده است تعدادی افراد سودجو با ورود غیر قانونی به این منطقه اقدام به ساخت و ساز کرده‌اند و گویا این ساخت و ساز‌ها با ممانعت جدی‌ای از سوی مسئولان محلی روبرو نشده است. این تخلف به کمیسیون منعکس شده و قرار است تیم مشترکی از مسوولان مربوطه و ستاد مبارزه با زمین خواری درهفته‌های آتی به این منطقه اعزام شوند و در این باره تحقیقات میدانی را انجام دهند.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، پیش از این نیز خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرده بود: ساخت و سازهای غیر قانونی و تخلف در منطقه اجت روستای ورسک عباس‌آباد برای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری محرز شده و پرونده این تخلف به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال شده و این مساله درحال پیگیری است.

اما دادگاه تجدید نظر استان مازندران نتیجه دیگری را رقم زد. این دادگاه شکایت ها را بی حاصل دانسته و اعلام کرده است با وجود آثار و علائم بناهای قدیمی اعم از مسکونی و دامی و سکونت افراد مسن و سالخورده در آن محل و وجود قبرستان عمومی با سنگ قبر قدیمی و برگزاری انتخابات در سال ۹۲ رای به روستا بودن این ملک داده است.
http://www.eghtesadonline.com/fa/content/۷۱۴۵۳جعبه‌ابزار