ایران
ايران شناسي[ویرایش]

جغرافيا کشور ايران با وسعتي بيش از ۱.۶۴۸.۱۹۵ کيلومتر مربع (شانزدهمين کشور جهان از نظر مساحت ) در جنوب غربي قاره آسيا واقع شده و جزو کشورهاي خاورميانه است .
سرزمين ايران بطور كلي كوهستاني و نيمه خشك بوده و ميانگين ارتفاع آن بيش از ۱۲۰۰ متر از سطح درياست. بيش از نيمي از مساحت كشور را كوهها و ارتفاعات، يك چهارم آن را دشت ها و كمتر از يك چهارم ديگر آن را نيز زمين هاي در دست كشت تشكيل مي دهد.
پست ترين نقطه داخلي با ارتفاع ۵۶ متر در چاله لوت و بلند ترين آن قله دماوند با ارتفاع ۵۶۲۸ متر در ميان رشته کوه البرز قرار دارد، در كناره جنوبي درياي خزر ارتفاع زمين ۲۸ متر پايين تر از سطح درياي آزاد مي باشد. .ايران از شمال به جمهوري ترکمنستان، دریای خزر ، جمهوري‌هاي آذربايجان و ارمنستان، از مغرب به ترکيه و عراق، از مشرق به پاکستان و افغانستان و از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس محدود است و در مجموع محيط پيرامون ايران بالغ بر ۸۷۳۱ کيلومتر است که ۲۷۰۰ کيلومتر آن مرز آبي و ۶۰۳۱ کيلومتر آن مرز زميني است.
- مرتفع‌ترين نقطه ايران: قله دماوند با ۵۶۱۰ متر ارتفاع
- طولاني‌ترين رود: رود کارون با ۹۵۰ کيلومتر امتداد (تنها رود قابل کشتيراني )
- بزرگ‌ترين درياچه : درياچه اروميه با ۴۸۶۸ کيلومتر مربع وسعت
- بزرگ‌ترين جزيره : جزيره قشم با ۱۴۹۱ کيلومتر مربع وسعت
حکومت: حکومت ايران، جمهوري اسلامي و روز ملي آن روز بيست و دوم بهمن مي باشد. پايتخت آن شهر تهران است.
- براساس تقسيمات کشوري در مردادماه سال ۱۳۹۰ :
- تعداد استانها : ۳۱
- تعداد شهرستانها : ۳۹۷
- تعداد بخشها : ۹۸۴
- تعداد شهرها : ۱۱۵۴
- تعداد دهستانها : ۲۴۹۹
پرچم‌:‌ از سه‌ رديف افقي مساوي‌ تشکيل شده که‌ رنگ‌ سبز در بالا، سفيد در وسط‌ و قرمز در پايين‌قرار دارد. آرم‌ ملي (کلمه الله) با رنگ‌ قرمز در وسط‌ قسمت سفيد قرار گرفته است‌. ‌ کلمه الله اکبر با رنگ‌ سفيد و رسم‌ الخط عربي‌ ۱۱ مرتبه در طول لبه پايين رديف سبز و ۱۱ مرتبه‌در طول لبه بالاي رديف قرمز تکرار گرديده است‌. ‌
صادرات:‌ نفت، فرش، ميوه، خشکبار ( پسته ، کشمش ، خرما )، پوست‌ و سالامبور ، خاويار، محصولات‌پتروشيمي، منسوجات، پوشاک، محصولات صنايع‌ غذايي‌ ‌
واردات:‌ ماشين آلات، صنايع‌ فلزي، مواد غذايي‌، دارويي‌، خدمات فني، فرآورده‌هاي شيميايي‌
صنايع‌:‌ نفت، پتروشيمي، نساجي‌، سيمان و ساير مصالح‌ ساختماني‌، فرآوري‌ محصولات غذايي‌ (به‌خصوص تصفيه قند و روغن‌ کشي)، فلزي ‌
کشاورزي‌:‌ گندم ، برنج‌ ، غلات، چغندر قند، ميوه، دانه‌های روغنی (پسته، بادام، گردو)، پنبه، محصولات‌لبني، پشم، خاويار ‌
واحد پول:‌ ۱۰ ريال ايراني‌ . ۱ تومان‌
حمل و نقل‌ راه آهن‌:‌ ۹۷۹۶ کيلومتر‌
طول راههاي کشور:‌ ۱۵۸۰۰۰ کيلومتر‌
خطوط لوله‌:‌ فرآوردههاي نفتي ۳۹۰۰ کيلومتر، گاز طبيعي ۴۵۵۰ کيلومتر ‌
بنادر: آبادان ، اهواز ، بندر شهید بهشتی ، بندر عباس ، بندر انزلی‌ ، بندر بوشهر ، بندر امام خمینی ،‌ بندر ماهشهر ، بندر ترکمن ، خرمشهر ، نوشهر
کشور ایران به چندین استان و هر استان به چند شهرستان و هر شهرستان به تعدادی بخش و هر بخش به چند دهستان تقسیم می‌شود.
براساس آخرین تقسیمات کشوری در خرداد ۱۳۹۱، کشور ایران از ۳۱ استان، ۴۰۲ شهرستان، ۹۹۹ بخش، ۲۵۱۲ دهستان و ۱۱۶۷ شهر تشکیل یافته‌است.

تعاریف[ویرایش]

استان: واحدی از تقسیمات کشوری است با محدوده جغرافیایی معین که از به هم پیوستن چند شهرستان همجوار با توجه به موقعیتهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و طبیعی تشکیل می‌شود.
شهرستان: واحدی از تقسیمات کشوری با محدوده جغرافیایی معین است که از به هم پیوستن چند بخش همجوار که از نظر عوامل طبیعی و اوضاع اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی واحد متناسب و همگنی را به وجود آورده اند، تشکیل شده است.
بخش: واحدی از تقسیمات کشوری با محدوده جغرافیایی معین است که از به هم پیوستن چند دهستان همجوار مشتمل بر چندین مزرعه، مکان، روستا و احیاناً شهر، که از نظر عوامل طبیعی و اوضاع اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، واحد همگنی را به وجود آورده اند، تشکیل شده است.
دهستان: کوچک ترین واحد تقسیمات کشوری یا محدوده جغرافیایی معین است که از به هم پیوستن چند روستا، مکان و مزرعه همجوار تشکیل می شود و از لحاظ محیط طبیعی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همگن بوده و امکان خدمات رسانی و برنامه ریزی در سیستم و شبکه ای واحد را فراهم می نماید.
شهر: محلی با حدود قانونی است که در محدوده جغرافیایی بخش واقع شده و از نظر بافت ساختمانی، اشتغال و سایر عوامل دارای سیمایی با ویژگی های شهر می باشد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

واحد تقسیمات کشوری / مسئول / واحد اداری
روستا / دهیار / دهیاری
شهر / شهردار / شهرداری
دهستان / دهدار / دهداری
بخش / بخشدار / بخشداری
شهرستان / فرماندار / فرمانداری
استان / استاندار / استانداری
کشور / وزیر کشور / وزارت کشور

استان ها[ویرایش]استان آذربایجان شرقی / استان آذربایجان غربی / استان اردبیل / استان اصفهان / استان البرز / استان ایلام / استان بوشهر / استان تهران / استان چهار محال و بختیاری / استان خراسان شمالی / استان خراسان رضوی / استان خراسان جنوبی / استان خوزستان / استان زنجان / استان سمنان / استان سیستان و بلوچستان / استان فارس / استان قزوین / استان قم / استان کردستان / استان کرمان / استان کرمانشاه / استان کهگیلویه و بویر احمد / استان گلستان / استان گیلان / استان لرستان / استان مازندران / استان مرکزی / استان هرمزگان / استان همدان / استان یزد

استان آذربایجان غربیاستان آذربایجان شرقیاستان بوشهراستان قزویناستان چهارمحال و بختیاریاستان فارساستان گیلاناستان قماستان گیلاناستان گلستاناستان همداناستان هرمزگاناستان ایلاماستان کرماناستان کرمانشاهاستان خراسان شمالیاستان خراسان رضویاستان خراسا جنوبیاستان خوزستاناستان کهگیلویهکردستاناستان لرستاناستان مرکزیاستان مازندرانسمناناستان سیستان و بلوچستاناستان تهراناستان یزداستان زنجان

رده‌های این صفحه : استان های ایران
جعبه‌ابزار