لوشان


لوشان از جمله شهرهاي بخش مرکزي شهرستان رودبار در استان گیلان ايران است.
جمعيت لوشان در سال ۱۳۸۳خ برابر با ۱۳,۸۱۶ نفر برآورد شده‌است. طبق آخرين آمار اعلامي جمعيت فعلي شهر لوشان بيش از ۲۲,۰۰۰ نفر مي‌باشد. لوشان در ۱۰۰ کيلومتري رشت و ۷۰ کيلومتري قزوين قرار دارد و آب و هواي آن گرم و خشک است.


اقتصاد[ویرایش]

اقتصاد گروه‌هايي از مردم از طريق کشاورزي (پياز و سيب زميني و گندم) و باغداري (زيتون) ميگذرد. دراين شهر دو کارخانه سيمان فعاليت دارد و معدن زغال‌سنگ سنگرود نيز در حوالي شهر لوشان واقع شده‌است.
لوشان واقع در بين دو بخش عمارلو گیلان و مرکز بخش طارم سفلي، داراي شهرک صنعتي بزرگ و نيز تعدادي کارخانجات فعال از جمله دو واحد کارخانه سيمان و نيروگاه برق و شهرک‌هاي کوچک و بزرگ است که از سال ۱۳۶۰ به عنوان شهر اعلام شده‌است.
آرامگاه‌ها در سالهاي اخير وجود امامزاده محمد حنفيه که به روايتي فرزند امام علي است باعث حضور گسترده مردم شهرهاي اطراف در روزهاي مذهبي گرديده‌است. اين امامزاده که زائران در سراشيبي آن غلت مي‌خورند در روستاي مرتفع بيورزن در ۱۵ کيلومتري شمال شرقي لوشان واقع است.

جغرافياي مردمي[ویرایش]

در دوره معاصر بيشتر جمعيت اين شهر از اقوام لر لک و کردهاي مهاجر بوده‌اند. پس از وقوع زمين‌لرزه سال ۶۹ به دليل مهاجرت گسترده روستائيان از روستاهاي کوهستاني اطراف ترکيب جمعيتي آن دوباره دچار تغيير شد بطوريکه امروزه احتمالاً جمعيت ديلمي‌تبارها بر جمعيت ديگر اقوام چيره شده است.اين موضوع در خصوص منجيل نيز صادق است.جعبه‌ابزار