ازناوله


روستاي ازناوله/ ملایر / همدان
روستای ازناوله روستایی خوش آب و هوا و سرسبز می باشد.این روستا در ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی ملایر قرار دارد.ای روستا درمحدوده ی کوهستان لشکردر می باشد...


موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

روستای ازناوله روستایی خوش آب و هوا و سرسبز می باشد.این روستا در ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی ملایر قرار دارد.ای روستا درمحدوده ی کوهستان لشکردر می باشد.شمال این روستا کوه های زیبایی وجود دارد که نام های محلی آن مارماهی، شیروپلنگ،کورکورو(کوه سرده)و...می باشد.این کوه ها زیستگاه جاندارانی مانند بزکوهی،گرگ،روباه،کبک،عقاب و....می باشد. روستای ما از غرب به گوراب واز جنوب به روستای فروز و از شرق به روستای جوزان محدود می شود.

آب و هوا[ویرایش]

با توجه به اینکه این روستا در منطقه ی کوهستانی زاگرس قرار دارد دارای زمستان های سرد و تابستانهای معتدل می باشد.

دین،زبان،جمعیت[ویرایش]

مذهب همه ی اهلی روستا شیعه ی اثنی اشری می باشد و به زبان لری ملایری تکلم می کنند.جمعیت روستا چیزی حدود ۸۰۰نفر می باشد.که اکثر آن را جوانان تشکیل می دهند.

مناطق تاریخی،زیارتی و گردشگری[ویرایش]

ازناوله دارای چند قلعه ی گلی می باشد.این قلعه ها مربوط به خوانین ازناوله می باشد که یک قلعه ی آن که بزرگتر می باشد و هنوز پابرجا می باشد در کنار جاده آسفالت قرار دارد و قلعه ی دیگری که در سمت جنوب روستا قرار دارد به نام قلعه ی امیر خان که تقریباْ ویران شده است. قدمت این قلعه ها چیزی حدود۲۰۰یا۲۵۰سال می باشد. تپه ی دیگری در شرق روستا به سمت جوزان وجود دارد که بنا بر قول مردم روستا زمانی قلعه ای در این مکان وجود داشته است.این تپه که جز آثار باستانی می باشد و هیچ کس حق حفر آن را ندارد ولی وقتی روی تپه می روی با چاله های زیادی مواجه می شوید که برای پیدا کردن گنج آنجا را کنده اند.البته جاهای دیگری نیز وجود دارد که مردم روستا می گویند آنجا گنج دارد که ما وارد آن نمی شویم.

منبع[ویرایش]

سایت روستای ازناولهجعبه‌ابزار