شانجان


روستاي شانجان/ شبستر / آذربایجان شرقی
شانجان روستایی است از توابع شهرستان شبستر. این روستا در سالیان دور در منطقه ای نزدیکتر به دامنه کوه بوده است. که گفته می شود بر اثر زلزله ای شدید روستا به کلی ویران گردیده و اهالی تصمیم به جابجایی و سکونت در منطقه فعلی نمودند. چنانچه امروزه هم آثاری از اشیاء به زیر خاک رفته روستای سابق در بعضی از حفاری ها بدست می آید که این خود سندیست بر قدمت و پیشینه اهالی این روستا.


معرفی روستا[ویرایش]

شانجان روستایی است از توابع شهرستان شبستر. این روستا در سالیان دور در منطقه ای نزدیکتر به دامنه کوه بوده است. که گفته می شود بر اثر زلزله ای شدید روستا به کلی ویران گردیده و اهالی تصمیم به جابجایی و سکونت در منطقه فعلی نمودند. چنانچه امروزه هم آثاری از اشیاء به زیر خاک رفته روستای سابق در بعضی از حفاری ها بدست می آید که این خود سندیست بر قدمت و پیشینه اهالی این روستا. دامنه کوه میشو در سالیان نه چندان دور محل کاشت محصولات دیم توسط اهالی شانجان بوده است و درختانی که در دامنه کوه دیده میشود هر کدام یاد آور مردان زحمت کش این روستا است و تعداد بالای زمین های کشاورزی و قنوات این منطقه که مالکیت آن ها تماما در اختیار شانجانیان است نشان از فعالیت بالای این اهالی در امر کشاورزی است. به لحاظ کوشش های خستگی ناپذیر اهالی شانجان باغات سرسبز و خرم و انواع درختان میوه و گیاهان و بوته های مفید و درمانی فراوان و گل محمدی و ریواس و قارچ و ده ها نوع بوته های مختلف در دامنه کوههای آن به وفور یافت می شود. درختان بید و تبریزی و چنار و نارون نیز بر زیبایی و طراوت آن می افزایند.
با توجه به اینکه این روستا در دامنه کوه میشو واقع شده دارای آب و هوای خنک و طبیعتی سر سبز است. اهالی روستا با همت بلند خود اقدام به آبادانی آن نموده اند تا جایی که اقدام به احداث مدرسه، سه مسجد، مخابرات، منبع توزیع آب لوله کشی، خدمات نظافت روستایی، زمین فوتبال، ساختمان درمانگاه روستایی، آسفالته کردن وعریض کردن جاده شبستر شانجان، گاز رسانی، حفر چندین دهنه چشمه و قنات پر آب، احداث گاوداری، سیل بند، احداث پل ماشین رو جهت عبور از روی مسیل، ایجاد صندوق قرض الحسنه روستایی با بودجه ای مناسب از طرف عموم شانجانی ها. چندین کارخانه و تولیدی که از جمله آنها می توان به شرکت آی سودا، صنایع غذایی هیگر، خوشنوا، مجموعه گلخانه ای شانجان و نیز یکی از زیبا ترین هتل تالارهای منطقه بنام شبهای شانجان اشاره کرد. در ضمن عسلهایی که در این منطقه حاصل می شود با توجه به گونه های گیاهی فراوان این منطقه از خوش عطر ترین عسل های آذر بایجان است. کوه پیمایی از مفرح ترین تفریحات و ورزش های منطقه شانجان است.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای شانجانجعبه‌ابزار