صفحه خبر


نقش بانکداری در مشکلات اقتصادی کشور
این روزها تحلیل های زیادی از علت تورم بالا و رشد سریع قیمت ها در چند سال اخیر بین کارشناسان وجود دارد که به نظر می رسد بیشتر این تحلیل ها، اصلی ترین سهم در تورم به وجود آمده اخیر را به دو عامل هدفمندی یارانه ها و فشارهای ناشی از تحریم های بانکی اختصاص می دهند. اما به نظر می رسد اگر عموم جامعه با چگونگی وقوع پدیده تورم و مغالطه هایی که در این باره در رسانه ها برای بهره برداری های سیاسی رخ می دهد آشنایی بیشتری داشته باشند، آدرس های غلطی مانند قائل شدن نقش اصلی برای مواردی مثل هدفمندی یارانه ها یا تحریم های نفتی و بانکی در وقوع پدیده تورم، راحت تر شناخته شده و راه برای حل این معضل با تکیه بر توان و خواست آحاد افراد جامعه اسلامی هموارتر شود.ادامه...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نوروز امسال و وجود تفريحگاه هايي در مشهد
وجود تفريحگاه هايي در مشهد همچون پارك ملت و شهربازي ملت، پارك جنگلي وكيل آباد و باغ وحش وكيل آباد، كوهستان پارك شادي، امام زادگان ياسر و ناصر ، بند گلستان ،سد چاليدره می باشيد .


طرقبه[ویرایش]

در قدیم روستا بوده است اما اکنون شهری کوچک است ازمناطق ییلاقی نزدیک شهر مشهد است و مکانی است برای گذراندن اوقات فراقت و گشت و گذار در هوای خوش به خصوص در فصل بهار و تابستان که گاهی دمایش با شهر مشهد بین ۵ تا ۱۰ درجه اختلاف دارد گرچه که با شهر مشهد فقط ۱۵ کیلومتر فاصله دارد فعالیت مردمش باغداری است و معروفترین محصولش آلو خشک طرقبه است غذای سنتی مردمش اشکنه یا همان کله جوش ، شله (نوعی آش) ، قورمه و صنایع دستی ش سبد بافی با ترکه درخت ارغوان است.
در حال حاضر این شهر تبدیل شده است به مرکز تجاری جهت فروش صنایع دستی و خشکبار و همچنین در باغات دو روستای بالا دستی(عنبران و جاغرق) آن رستوران هایی سنتی وجود دارند که معمولا شیشلیک و دیزی خوشمزه ای دارند.ادامه....
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در نوروز کجاي ايران را بگرديم؟
روستاى لیوس دزفول ، شاهکاری سنگی از دل تاریخ روستاى لیوس در ۷۳ کیلومترى جاده ای شمال شهرستان دزفول و فاصله هوایی ۵۱ کیلومتری شهر با مختصات جغرافیایی ۴۸ درجه و ۴۵ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۴۵ دقیقه عرض شمالی از توابع دهستان سید ولى الدین بخش شهیون دزفول و در دامنه کوه لنگر واقع شده است . على رغم گذشت سالیان زیاد از عمر این روستاى تاریخى در بافت کهن خانه ها هنوز هم شاهد نحوه معیشت ،فرهنگ و سنن، گویش ، آداب و رسوم و برپایى مراسم مختلف به شیوه کاملاً سنتى می باشیم.
به گزارش باشگاه خبرنگاران خوزستان؛ این روستا علاوه بر بافت زیباى تاریخى خانه ها ، داراى جاذبه هاى گردشگرى طبیعى و بکر شامل کوهستانها ،مراتع بسیار زیبا ، باغهاى میوه ، رود خانه، آبشار و … می باشد . که در فصول بهار و پاییز و زمستان به علت آب و هواى مناسب می تواند پذیراى گردشگران زیادى از سراسر جهان باشد.
این روستا از شمال غربی به کوه لنگر و از غرب به درة کول محدود می‌شود. ارتفاع آن از سطح دریا ۹۷۰ متر می‌باشد و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد.

سفر به روستای لیوس[ویرایش]

برای رسیدن به این روستای زیبای تاریخی و دیدنی از جاده شمال شهرستان دزفول و مسیر شهیون بعد از گذر از روستاهای صالح آباد و گوشه به این روستای می رسیم. این روستا با توجه به نوع بافت تاریخی و طبیعت زیبای آن ، هم در فصول مختلف سال یکی از دیدنی های شهرستان دزفول به شمار می رود.

قدمت روستا[ویرایش]

بافت کنونی روستاى لیوس سابقه اى بیش از هفتصد سال دارد . به دلیل اینکه برخى از ابنیه روستا کتیبه اى مبنى بر آن تاریخ را دارد ( مانند منزل حیدر عباسى) با این حال ، وجود آسیاب هایی با قدمت دوره ساسانی ، پیشینه این منطقه را به دوره جنگ ایران و روم می برد و به استناد تحقیقات گروهی از ایتالیایی ها نام این روستا لیوس، قسمتی از نام یک سردار رومی گرفته شده است ، نام گذاری روستای همجوار آن به اسم” سزار” نیز مؤید این مدعاست.

معمارى روستا[ویرایش]

این روستا داراى یک سبک خاص معمارى می باشد که از تمام بخشهاى موجود در یک ساختمان استفاده بهینه می گردد. به طور مثال از ستونهاى ساختمان به عنوان انبار گندم استفاده شده است یا طراحى و جنس مصالح ساختمان به گونه اى بوده که در فضاهاى مختلف دماى مورد نیاز براى نگهدارى اجناس و مواد مورد نظر را داشته باشد. درها و پنجره‌ها چوبی هستند و جهت‌گیری واحدهای مسکونی به منظور بهره‌گیری از حرارت و نور خورشید به سمت جنوب می‌باشد.
معابر عمومى آن داراى ویژگى خاصى می باشد و به گونه اى طراحى شده که سرعت و سلامت براى عابر در رسیدن به محل فعالیت در اطراف روستا یا برگشت به منزل فراهم باشد. به دلیل اینکه غالب مصالح به کار رفته در این روستا از سنگ است . روستای لیوس به روستای سنگی دزفول نیز مشهور است.
روستاى لیوس دزفول ، شاهکاری سنگی از دل تاریخ
چنار و چشمه جارى در کنار آن یکى از چشم اندازهاى زیباى این روستا میباشد . از ابنیه تاریخى و مذهبى آن مقبره سید ولى الدین گوشه میباشد که جد سادات گوشه و کاظمینى در دزفول است.
بقایاى آسیابهاى آبى از دیگر بناهاى تاریخى روستاست که به دورة ساسانیان تعلق دارند و وظیفه آرد کردن گندمهاى اهالى را داشته اند که از شاخصه‌های پیشینة تاریخی این روستاست.
. از دیگر مناظر طبیعى آن کوه لنکر از سلسله جبال زاگرس است که چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد که بعضاً این کوه به دلیل همجواری با این روستا ، کوه لیوس نیر خوانده می شود.
گسترة باغ‌های انار اطراف روستا جلوه ویژه‌ای به آن بخشیده است. این باغ‌ها باعث تلطیف هوا و زیبایی و سرسبزی روستای لیوس شده است.
درختان کُنار، انار کوهی، انجیر و بادام کوهی، گیاهان گل‌گاوزبان، بابونه و گیاهان علوفه‌ای پوشش گیاهی بسیار زیبایی در پیرامون روستا فراهم آورده‌اند.
همچنین جنگلهاى بلوط و کلخنگ و بادام کوهى از دیگر جاذبه های این روستا می باشد.
حیات وحش منطقه نیز با برخورداری از گونه‌های نادر جانوری مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، آهو، قوچ، میش، بزکوهی، گراز، خرس، پلنگ، کفتار، کبک و قرقاول نظر گردشگران طبیعی دوست را جلب می‌کند.
در این روستا مراسم و آیین‌هایی خاص برگزار می‌شود که از جملة آن‌ها می‌توان به عزاداری‌های سنتی و مذهبی در ماه محرم و صفر اشاره کرد. از دیگر مراسم ویژه این روستا، عروسی‌های محلی، مراسم تولد اولین فرزند، جشن باران و جشن آغاز کشت و کار می‌باشد. و نیز بازی‌ها و ورزش‌هایی مانند کشتی محلی و چوب بازی در میان روستاییان رواج دارد.
روستاى لیوس دزفول ، شاهکاری سنگی از دل تاریخ
مراسم عروسى در روستاى تاریخى لیوس :
تمامى مراحل برپایى مراسم عروسى در این روستا از خواستگارى تا جهاز برون ، حنابندون و عروسى به شیوه کاملاً سنتى و با حضور ریش سفیدان فامیل برگزار میشود.
مراسم خاص تولد اولین فرزند:
به هنگام متولد شدن اولین فرزند، توسط پدر و مادر و پدر بزرگها و مادر بزرگهاى نوزاد مراسم زیبا و اصیلى برپا میشود.
جشن اولین باران :
هرساله در آغاز فصل زمستان زمانى که براى اولین بار باران میبارد اهالى روستا به برکت نزول این رحمت الهى اقدام به برپایى جشن و مراسم شکرگزارى مىپردازند.
جشن شروع کشت و کار :
تمامى کشاورزان روستا در آغاز فصل کشت و زرع ، دور هم جمع میشوند و با تقسیم نمودن وظایف و کارهاٍى مختلف به افراد به صورت متحد و گروهى تمامى مراحل از کاشت تا برداشت محصول را در زمینهاى یکدیگر انجام میدهند.به گونه اى که هر یک از افراد موظف به انجام کار خاصى مانند تهیه ابزار و ادوات کشاورزى،تهیه کود ،حفر جوى هاى آب ،بذر پاشى و… میشود.
مراسم تعزیه :
در برگزارى مراسم تعزیه دارى اباعبدا.. الحسین علیه السلام نیز این روستا براساس سنت و اعتقادات مذهبى خود ، با درست کردن علم و پرچم و … اقدام به انجام مراسم سنتى
"روستا گردون ” نموده که مقصد نهایى آنها روستاى گوشه میباشد .
روستاى لیوس دزفول ، شاهکاری سنگی از دل تاریخ
دهل و سرنا اصلی‌ترین سازهایی هستند که در اجرای موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کپو، چوقا، قالی، سیاه چادر و حصیر مهم‌ترین صنایع دستی مردم این روستا است که به دست هنرمندانه زنان و دختران روستایی تولید می‌شود. از بهترین سوغاتی‌های این روستا می‌توان به ترشی انار و صنایع دستی روستا اشاره کرد.
غذاهای معروف محلی این روستا شامل کباب بره و آبگوشت محلی است.
روستای لیوس در سال ۸۷ به عنوان یکی از روستاهای گردشگری استان خوزستان دارای شناسنامه شده است.افتتاح خانه عشایر ایران در پایتخت/ اقوام مختلف عشایر گرد هم می‌آیند
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
با افتتاح نخستین خانه عشایر ایران در پایتخت، اقوام مختلف عشایری گرد هم می‌آیند.

مسئول امور عشایر استان تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب از افتتاح خانه عشایر ایران در خیابان امیرکبیر تهران در بنای تاریخی که متعلق به قوام‌الدوله بوده، خبر داد و گفت: این مکان با هدف تعامل بیشتر اندیشمندان، محققان و دانشجویان در رشته‌های عشایری تأسیس شده است و با همکاری سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه فعالیت خواهد داد.
سیروس نصیری افزود: اتاق فکری جهت تعامل بیشتر عشایر و محققان این بخش و همچنین جامعه عشایری ایجاد می‌شود که بدین ترتیب مشکلات این قشر زودتر به مسئولان خواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: معاون رئیس جمهور که در این افتتاحیه حضور داشت، بر ایجاد خانه عشایر در تمامی استان‌های کشور تأکید کرد.

زندگی واقعی عشایر به تصویر کشیده می‌شود
نصیری ادامه داد: تمامی مشکلات و موانعی که در زندگی عشایری وجود دارد، در این خانه مطرح شده و اندیشمندان، صاحب‌نظران و مسئولان مربوطه رویکردهای مناسبی را در آن مطرح می‌کنند.
وی تصریح کرد: زندگی واقعی عشایر در این خانه به تصویر کشیده می‌شود و معیشت آنها و همچنین راه‌های درآمدیشان و مشکلات پیش رو عنوان خواهد شد.
این مقام مسئول یادآور شد: انتظار داریم که این مجموعه به‌صورت هیئت امنایی اداره شود و ادامه حرکت آن به نقطه مثبتی برسد که مشارکت همه‌جانبه بخش عشایری را شامل باشد.
نصیری در پایان تأکید کرد: مشارکت اقوام مختلف عشایری در این خانه خواهد توانست زندگی و معیشت این قشر را تغییر دهد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نخستین جشنواره فرهنگی خوراک سنتی و ملی ایران با عنوان بوی بهار

نخستین جشنواره فرهنگی خوراک سنتی و ملی ایران با عنوان" بوی بهار" مقارن با سی و چهارمین فجر انقلاب اسلامی ۲۰ بهمن ماه در دشت بهشت تهران و با حضور جمعی از نمایندگان مجلس، معاون حقوقی و مشاور حقوقی وزارت آموزش و پرورش، معاون امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولین، هنرمندان و شهروندان جمعه ۲۰ بهمن ماه ساعت ۱۱ افتتاح می شود.
به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره فرهنگی خوراک سنتی و ملی ایران هادی زرگران دبیر برگزاری این جشنواره هدف این جشنواره را آشنایی مردم با غذاهای سنتی و ملی ایران اعلام کرد و افزود : با توجه به اینکه رشد تکنولوژی در جوامع سریع بوده این امر باعث دگرگونی جدی در فرهنگ، آداب و رسوم زندگی مردم شده لذا بر آن شدیم تا با نمایش پخت غذاهای سنتی ایران که بیانگر فرهنگ کهن ایران است بتوانیم بار دگر سنت های فراموش شده را به شهروندان یادآوری نماییم.
از ویژه برنامه های این جشنواره می توان به اجرای برنامه های شاد و مفرح گروه بابا نیکی و گروه شاپرکها برای کودکان و نوجوانان، مسابقات آشپزی با عناوین: آشپزی برای کودکان، آشپزی ویژه زوجهای جوان، آشپزی برای سالمندان و بیماران دیابتی، دسر و نوشیدنی ها و خوراک ایرانی و سنتی اشاره کرد.
گفتنی است کلیه مسابقات این جشنواره در دو بخش ویژه و آزاد برگزار میگردد. در بخش ویژه شرکت کنندگان از قبل برای شرکت در مسابقه مورد نظر خود ثبت نام و غذای خود را طبخ و در مسابقه شرکت می نمایند. در بخش آزاد نیز شهروندان می توانند غذاهای مورد علاقه خود را طبخ و در جشنواره شرکت نمایند.
قابل ذکر است در کنار این جشنواره نمایشگاهی از سوغات و هدایای استانهای مختلف همراه با پخت زنده برخی غذاهای سنتی استانهای مختلف کشور نیز برپا خواهد بود.
علاقمندان می توانند از تاریخ ۲۰ بهمن لغایت ۵ اسفند ماه به آدرس:
ا توبان یادگار امام شمالی-مجتمع فرهنگی ورزشی دشت بهشت مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۵-۶۶۵۷۴۲۴۴ روابط عمومی جشنواره تماس حاصل نمایند.جعبه‌ابزار